FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

22 lutego 2018

Zaproszenie do Zachęty

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na spotkanie dla mediów dotyczące wystawy „Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918” w piątek 23 lutego o godz. 12:00. 

 

Podczas spotkania do dyspozycji dziennikarzy będą kuratorka Joanna Kordjak oraz dyrektor Zachęty, pani Hanna Wróblewska, które opowiedzą o idei wystawy, na którą składa się niemal 500 obiektów poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu.

 

„Przyszłość będzie inna” to tytuł wielowątkowej wystawy poświęconej dwudziestoleciu międzywojennemu. Zwiedzający obejrzą niemal 500 obiektów w siedmiu salach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Przez pryzmat modernistycznego wzornictwa i architektury, filmu, awangardowego teatru czy fotografii będą pokazane najważniejsze społeczne i kulturalne idee epoki – uniwersalne i aktualne także dziś. Wernisaż wystawy odbędzie się 23 lutego.

 

Z jednej strony odważne postulaty artystycznej awangardy. Z drugiej, gwałtowne przeobrażenia społeczno-polityczne, emancypacja niedostrzeganych wcześniej grup społecznych – kobiet, dzieci, robotników czy mniejszości narodowych. To tylko niektóre z idei kiełkujących w dwudziestoleciu międzywojennym, które po odzyskaniu niepodległości dawały Polakom nadzieję na nową lepszą przyszłość. Przyszłość, której wyobrażenia często nawet współcześnie postrzegane są jak utopijne wizje.

 

Poprzez wybrane dzieła i archiwalia kuratorka Joanna Kordjak bada kondycję ówczesnego polskiego społeczeństwa i kultury. Niektóre z obiektów zostaną pokazane po raz pierwszy. Obok koncepcji związanych z dostrzeganiem potrzeb i ochroną praw grup dotychczas wykluczanych, na licznych przykładach zaprezentowane zostaną także praktyki architektoniczne i projekty oparte na badaniach socjologicznych – wnętrza i meble autorstwa Barbary Brukalskiej bądź kinoteatr Krystyny Tołłoczko-Różyskiej. Nie zabraknie też przykładów idei aktywizacji lokalnych społeczności czy nowych koncepcji pedagogiczno-wychowawczych. Kluczowym medium wystawy będzie film, prawdziwa „maszyna nowoczesności” – zarówno artystyczny, eksperymentalny, jak i dokument czy kino popularne. Zwiedzający obejrzą m.in. fragmenty filmów Franciszki i Stefana Themersonów czy członków Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START.

 

Kluczem do wystawy poświęconej międzywojennej Polsce, widzianej przez pryzmat „słabych” i proces ich emancypacji, jest dostrzeżenie i przywołanie wartościowych idei, które okazują się być nośne, aktualne i możliwe do zrealizowania także dzisiaj. Wystawie towarzyszy cykl spotkań, seminariów i dyskusji z udziałem naukowców, historyków oraz praktyków społecznej zmiany. Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

„Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918”,
wystawa czynna od 24 lutego do 27 maja 2018 r.,
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 w Warszawie

 

kuratorka: Joanna Kordjak
idea wystawy: prof. Andrzej Mencwel
współpraca: Magdalena Komornicka, Michał Kubiak oraz Cezary Lisowski, Zuzanna Sękowska
projekt ekspozycji: Pracownia Macieja Siudy
program edukacyjny: Zofia Dubowska, Stanisław Welbel
realizacja: Anna Muszyńska i zespół

 

Projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości,

współorganizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Narodowe Archiwum Cyfrowe,

partner naukowy: Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego

 

 

news