FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

21 lutego 2018

Wystawa „Paderewski”

W sobotę 17 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę „Paderewski”. Jest ona częścią oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

Jak piszą organizatorzy, „przypadająca w 2018 r. setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności politycznej i kulturalnej Ignacego Jana Paderewskiego. Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki pochodzące z jego daru dla Muzeum Narodowego w Warszawie ukażą niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie oraz późniejszą karierę polityczną, m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. To także okazja, by przypomnieć Paderewskiego jako kolekcjonera cennych dzieł sztuki, które gromadził w ukochanym domu w Riond-Bosson nieopodal Jeziora Genewskiego, a potem ofiarował narodowi.

 

Wystawa w MN przedstawi sylwetkę sławnego pianisty przez pryzmat przekazanych przez niego zabytków i pamiątek. Staną się one pretekstem do opowieści o Paderewskim oraz otaczających go ludziach – znaczących postaciach ówczesnej sceny politycznej i artystycznej. Zaprezentowane zostaną dzieła ukazujące różne oblicza wirtuoza, zarówno te bardziej znane – wielkiego muzyka, męża stanu i przyjaciela wielkich tamtego świata, jak i mniej – człowieka oddanego rodzinie i kolekcjonera sztuki dalekowschodniej”.

 

Ekspozycję można oglądać do 20 maja br.

 

Więcej na stronach: Niepodlegla.gov.pl oraz Mnw.art.pl.

 

 

 

 

news