FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

fot. Michał Karnowski

24 stycznia 2018

Światowy Zjazd Weteranów II Wojny

„Światowy Zjazd Kombatantów, do którego dojdzie 1 września, to najważniejsze wydarzenie organizowane przez nas na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – zapowiada w rozmowie z PAP Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

„Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości planujemy, aby w Dniu Weterana 1 września, czyli w dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej, odbył się w Warszawie Światowy Zjazd Kombatantów. Chcemy, aby wszyscy nasi weterani – mieszkający tam, gdzie ich losy rzuciły, czy to w Polsce, czy za granicą – mogli do nas przyjechać. Chcemy, by mogli się spotkać nie tylko z sobą, ale również, co bardzo ważne, z młodym pokoleniem Polaków. To będzie największe wydarzenie, które nasz urząd w tym roku będzie organizował”– powiedział PAP Kasprzyk.

 

Światowy Zjazd Kombatantów ma w założeniu potrwać kilka dni; poza oficjalnymi uroczystościami, m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza, są planowane spotkania, na których weterani będą mogli porozmawiać z młodymi ludźmi o tym, co oznacza bycie patriotą. „W 2018 r., po 100 latach [...], to kombatanci będą najważniejsi, bo stanowią najświętszy przykład tego, jak należy służyć ojczyźnie” – zaznaczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wojciech Dudkiewicz