FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

fot. Andrzej Wiktor

20 lutego 2018

Relacja z otwarcia wystawy PERN

„Warto pamiętać i ciągle przypominać nasze polskie drogi do niepodległości i umacniać świadomość, że niepodległość jest wartością, jedną z najważniejszych, o którą trzeba walczyć, i stale jej pilnować” – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając 7 lutego w Sejmie wystawę PERN „W drodze do niepodległości”. Jeden z dziennikarzy portalu wPolityce.pl był obecny podczas uroczystego otwarcia ekspozycji i przygotował relację z wydarzenia:

news

To ważne słowa. Zwłaszcza dziś, kiedy stoimy u progu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ich głębokie przesłanie powinno zastanowić każdego, komu leży na sercu los ojczyzny.

 

Kiedy pochylam się nad tym zdaniem – ja, młody człowiek, urodzony już w wolnej Polsce – zdaję sobie sprawę, jak odpowiedzialne zadanie stoi przed młodym pokoleniem, które miało to szczęście, że urodziło się po zmianie systemu. Czy młodzież zdaje sobie sprawę z tego zadania? Mam nadzieję, że tak. Polska droga do wolności była długa, trudna i wymagająca wiele poświęcenia. Trzeba o tym przypominać, aby ten dar docenić. Dlatego cieszę się, że młodzież w całym kraju, dzięki wystawie „W drodze do niepodległości”, będzie miała okazję zapoznać się z najistotniejszymi wydarzeniami związanymi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

 

Piszę o wystawie zainaugurowanej 7 lutego w Sejmie Rzeczypospolitej, którą otworzył sam marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Polityk w swoim przemówieniu podczas ceremonii stwierdził, że „niepodległość jest jedną z najważniejszych wartości” i „warto przypominać sobie polskie drogi do niepodległości”. I taki jest cel wystawy, której inicjatorami są prezes zarządu PERN SA Igor Wasilewski oraz prezes zarządu Banku Pocztowego SA Sławomir Zawadzki. Wasilewski i Zawadzki założyli, że wystawa będzie krążyć po szkołach, aby – jak powiedział prezes PERN – „budować wśród młodzieży poczucie tożsamości narodowej i poczucie dumy z historii”. A jest z czego być dumnym!

 

Wystawa składająca się z 30 plansz jest częścią większego projektu – „Dla Niepodległej”, której partnerami oprócz PERN i Banku Pocztowego są Archiwum Akt Nowych i Narodowe Archiwum Cyfrowe. Partnerzy chcą wyposażyć szkoły w dodatkowe pomoce naukowe, m.in. teczkę sztubaka oraz 14 innych plansz, które prezentują sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość, jej utrwalaniem i tworzeniem suwerennego państwa, np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Eugeniusza Kwiatkowskiego. Czy jednak w dobie social mediów jest miejsce na to, aby o historii Polski mówić za pomocą wystawy? Prezes Wasilewski nie ma wątpliwości: „Młodzież dzisiaj chce być dumna ze swojego kraju i jego historii. Chce pokazywać, że ma pewną historię, że nie jest tylko tu i teraz, ale że ma oparcie w historii. »Dla Niepodległej« wpisuje się w tę potrzebę”. Zdaniem prezesa spółki PERN młodzież wystarczy zainteresować, a jeżeli to już się uda, ona sama sięgnie po więcej. „Pokazanie pewnego elementu powoduje, że młodzież sama zaczyna szukać, czytać więcej. Wiem to z własnego doświadczenia, bo mam dwójkę dzieci w wieku młodzieżowym, i widzę, że uświadomienie powoduje, iż młodzież sięga, czyta i dowiaduje się rzeczy, których normalnie by nie robiła” – podkreśla Wasilewski.

 

Wystawa „W drodze do niepodległości” to ważna inicjatywa nie tylko dlatego, że skierowana jest do młodzieży. O jej wartości stanowi to – co podkreślił z kolei minister Henryk Kowalczyk – że pójdzie ona w „teren”.

 

„Mam nadzieję, że wystawa będzie znakomitym materiałem towarzyszącym w wielu małych ośrodkach, które zgodnie z intencją pana prezydenta Andrzeja Dudy, aby obchody 100-lecia odzyskania niepodległości nie były tylko obchodami centralnymi, lecz żeby te obchody były wszędzie obchodzone lokalnie, aby wydobywać lokalnych patriotów, osoby, które powiedzmy z trzeciego szeregu bardzo wydatnie przyczyniły się do odzyskania polskiej niepodległości” – mówił minister środowiska.

 

Warto odwiedzić stronę www.dlaniepodleglej.pl i zaprosić wystawę do swojej szkoły.