FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

Agnes Kantaruk/Shutterstock.com

05 stycznia 2018

Nowe Pomniki Historii

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r.; Pomniki są ustanawiane od roku 1994. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 81 zabytkom.

 

W związku z rocznicą odyskania przez Polskę niepodległości ich lista niedawno się rozszerzyła.

 

Jak informuje strona programu „Niepodległa”: „W Pałacu Prezydenckim miała miejsce ceremonia, która zgromadziła osoby odpowiedzialne za troskę o dziedzictwo kulturowe. Podczas niej 11 nowych zabytków zyskało status Pomnika Historii, a jeden z dotychczasowych wpisów poszerzono. Dokonało się to dzięki staraniom wielu osób, zaś ukoronowania włożonego wysiłku dokonał prezydent Andrzej Duda, który wręczył opiekunom wybranych zabytków odpowiednie rozporządzenia. To wszystko zaś jest jednym z kroków milowych do zwieńczenia programu realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa dla uczczenia wydarzeń z roku 1918: 100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości”.

 

Celem programu „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości” jest zwiększenie liczby szczególnie ważnych dla historii Polski miejsc do symbolicznej setki. Ma to być „kwintesencja dziedzictwa kulturowego w Polsce”, reprezentacja zabytków „o najwyższych wartościach materialnych i niematerialnych”, stanowiących „źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń”. Do listopada 2017 r. na liście znalazło się 70 obiektów, teraz dodanych zostało 11, a prace nad kolejnymi wnioskami wciąż trwają.

 

Na stronach Niepodległej.pl można znaleźć pełną listę nowo dodanych obiektów, wśród nich m.in. Kopiec Kościuszki w Krakowie czy zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku-Oliwie.

 

 

news