FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

28 lutego 2018

„Gurgacz. Kapelan Wyklętych”

W piątek 2 marca o godz. 10 w kinie Atlantic (ul. Chmielna 33, Warszawa) odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Gurgacz. Kapelan Wyklętych”, w którym weźmie udział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Przed pokazem jest planowane wystąpienie ministra. Produkcja filmu została dofinansowana przez UdsKiOR.

 

Wejście możliwe od godz. 9.30. Nie są wymagane akredytacje.

 

Film w reżyserii Dariusza Walusiaka opowiada o księdzu jezuicie Władysławie Gurgaczu, kapelanie oddziału „Żandarmerii” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, rozstrzelanym 14 września 1949 r. na mocy wyroku komunistycznego sądu. Zdjęcia do produkcji realizowano m.in. z udziałem pracowników Oddziału IPN w Krakowie na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie oraz w Beskidzie Sądeckim. Odtwórcą głównej roli jest aktor Wojciech Trela, natomiast w postać funkcjonariusza UB wcielił się Michał Chorosiński.

 

Ks. Gurgacz szczególnie naraził się komunistom w związku z głoszonymi kazaniami i naukami rekolekcyjnymi w okresie wielkopostnym roku 1948. Wkrótce podjął decyzję o przyjęciu propozycji wstąpienia do oddziału „Żandarmeria” operującego na obszarze Beskidu Sądeckiego i będącego zbrojną częścią organizacji oporu cywilnego o nazwie Polska Podziemna Armia Niepodległościowa. Oddział ostatecznie został zlikwidowany przez komunistów w połowie sierpnia 1949 r., a ks. Gurgacza aresztowano 2 lipca 1949 r. w Krakowie. Przypisując mu prowadzenie działalności zbrojnej, ukierunkowano proces na wykazanie sprzeczności zasad wiary z postępowaniem kapłana. Dla celów propagandowych rozprawa sądowa została szeroko nagłośniona przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych wówczas mediów: prasy, radia oraz „Polskiej Kroniki Filmowej” (wyświetlanej przed wszystkimi seansami kinowymi w Polsce). Wyrok śmierci, orzeczony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie, został wykonany na ks. Gurgaczu i dwóch żołnierzach „Żandarmerii” (Stefanie Balickim i Stanisławie Szajnie) w więzieniu Montelupich w Krakowie 14 września 1949 r.

news