FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

19 lutego 2018

Dyskusja wokół 5 Brygady Wileńskiej AK

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zapraszają na dyskusję wokół książki „5 Brygada Wileńska AK na Pomorzu, Warmii i Mazurach 1945–1947”. W rozmowie udział wezmą: dr Tomasz Łabuszewski (autor publikacji, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr hab. prof. UG Piotr Niwiński (historyk, politolog) i dr Kazimierz Krajewski (historyk, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w W-wie). Spotkanie poprowadzi dr Jędrzej Lipski (filmowiec, dokumentalista, historyk).

 

Zapraszamy do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie 27 lutego 2018 r. (wtorek) na godz. 17.00; wstęp wolny.

 

Publikacja opisuje najbardziej spektakularny i widowiskowy etap w działalności 5 Brygady Wileńskiej AK, kiedy to po wygaszeniu działań na Białostocczyźnie przeniosła się ona na teren północnej Polski. To historia nieuchwytnych lotnych patroli, przemierzających dziennie setki kilometrów, to szlak bojowy znaczony 27 rozbitymi posterunkami MO i placówkami UB. To wreszcie historia niezwykłej zbiorowości żołnierzy 5 Brygady – młodych ludzi z Kresów, dla których walka o wolną Polskę była sprawą najważniejszą. 

 

news