FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

02 marca 2018

Chwała i pamięć

„Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć Niezłomnym. Niech żyje nasza ojczyzna, Polska. Dziękujemy za wolną Polskę” – powiedział prezydent Andrzej Duda we wczorajszym przemówieniu w Muzeum Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

 

W godzinach wieczornych prezydent przemawiał również przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego: „[...] Nigdy nie zgodzili się ze zdradziecką władzą. Nie zgodzili się nawet za cenę życia i wielu z nich te życie oddało, ale to dzięki ich krwi, wierności, żołnierskiej przysiędze Polska znów jest suwerenna, znów jest dumna, także dumą swoich żołnierzy. Dziś czcimy ich, czci ich wolna Polska, czci ich młodzież urodzona w wolnej Polsce, dumna ze swoich bohaterów, szukająca ich i gloryfikująca ich pamięć. Dziś ich czyn bitewny jest upamiętniony tutaj, na najważniejszym dla Polaków i polskich żołnierzy monumencie – Grobie Nieznanego Żołnierza”.

 

W Dniu Wyklętych przed Grobem Nieznanego Żołnierza przemawiał także premier Mateusz Morawiecki: „ [...] Musimy przywrócić słowom ich prawdziwą wartość, bo przecież zbrodniczy reżim niemiecki i komunistyczny próbowały niewolę nazywać wolnością i kłamstwo szerzyło się na co dzień. Dzisiaj jesteśmy zobowiązani naszym największym bohaterom walkę o prawdę i dostatnią Polską. Polskę czystą jak łza. Obiecujemy to Wam, Żołnierze naszej wolności, że będziemy toczyć walkę o Polskę wolną i solidarną”.

 

Z kolei wicepremier, minister Piotr Gliński w Dniu Wyklętych złożył kwiaty pod tablicą ku czci Jana Rodowicza „Anody” przy gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. „Nadal pojawiają się próby manipulowania historycznymi faktami w celu przedstawiania Żołnierzy Wyklętych w jak najgorszym świetle. Dlatego dzieło przywracania pamięci o naszych bohaterach musi być kontynuowane [...]” – powiedział m.in. minister kultury.

 

Obszerna relacja z wczorajszego święta do przeczytania na stronach wPolityce.pl.

news