FacebookFacebookSzukaj

Partnerzy serwisu

Partnerzy serwisu

Aktualności

19 lutego 2018

Akademia Niepodległości

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zapraszają na inaugurację cyklu wykładów Akademia Niepodległości w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

 

Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 lutego br. o godz. 17.00 w Muzeum Szlachty Mazowieckiej (budynek ekspozycyjny) przy ul. Warszawskiej 61 w Ciechanowie. Dr hab. Piotr Szlanta z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład „Socjalistyczna irredenta – walka Józefa Piłsudskiego o niepodległość w latach 1904–1908”.

 

Akademia Niepodległości to obliczony na cztery lata (od grudnia 2017 do połowy 2021 r.) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym będzie towarzyszył drugi, oparty na wątkach biograficznych.

 

Więcej na stronach wPolityce.pl.

news